A gazdálkodóknak óvniuk kell a környezetet (talaj, felszíni- és felszín alatti vizek) a mezőgazdasági nitrátszennyezésektől, ugyanis a nitrogén nagyobb koncentrációban mind környezetünkre, mind pedig egészségünkre ártalmas.
Az Európai Uniós irányelv (a Nitrát Irányelv), amely minden tagállamra kiterjed, szabályozza az ezzel kapcsolatos intézkedéseket, a szennyezések elkerülése érdekében.
Arról, hogy területeink nitrátérzékenyek-e, a 43/2007. (VI. 1.) FVM rendeletben vagy a www.mepar.hu internetes oldalon tájékozódhatunk. A területi lehatárolás blokkazonosító szintjén történt, és a blokkadatlapok tartalmazzák, hogy a terület melyik kijelölési kategóriába tartozik.
A nitrátérzékeny területeken gazdálkodók kötelezettségeit az 59/2008. (IV. 29.) FVM rendelet (továbbiakban: Rendelet) tartalmazza. A Rendelet magába foglal trágyázásra vonatkozó előírásokat, tilalmi időszakot, tárolási és kijuttatási szabályokat, valamint nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettséget (néhány pontot kiemelnék ezekből, a teljesség igénye nélkül):
A műtrágyázást talajvizsgálatra alapozottan, a növény tápanyag igényét figyelembe véve kell végezni. A tenyészidőszak alatt maximálisan kijuttatható N-hatóanyag (kg/ha) mennyiségét a Rendelet 3. számú melléklete szabályozza.
A nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettség nem csak a nitrátérzékeny területeken gazdálkodókra vonatkoznak, hanem nem nitrátérzékeny területeken azokra is, akik saját szükségletet meghaladó állattartást folytatnak.
A nitrát jelentés során fokozottan figyelni kell az alábbiakra:
A nyilvántartásokat is naptári évre vonatkozóan kell vezetni vagy a Gazdálkodási Napló tápanyag-gazdálkodásra, trágyázásra, parcella művelési adatokra valamint állattartásra vonatkozó lapjain, vagy ennek megfelelő adattartalommal tetszőleges formában. Az adatszolgáltatás (nitrátjelentés) határideje március 31.
A nitrátdirektívában foglalt előírások betartására nagy figyelmet kell fordítani, ugyanis az egyes mulasztások díjszabása jelentős.
A HL-LAB Környezetvédelmi és Talajvizsgáló Laboratórium teljes körű ügyintézést vállal, az akkreditált mintavételtől kezdve (precíziós gépi, kézi mintavételezés) az akkreditált laborvizsgálatokon át (saját laboratóriumunkban, gyors és megbízható adatokat szolgáltatva), talajvédelmi szakértőink által vezetett tápanyag-gazdálkodási tervvel, talajvédelmi tervvel (ültetvény telepítésekhez, öntözéshez, hígtrágya kijuttatáshoz, humuszmentéshez, szennyvíz kijuttatáshoz, stb.), hogy Ön minden jogszabályi előírásnak és határidőnek megfeleljen.
Horváth Imre
HL-LAB tulajdonos-ügyvezető, talajvédelmi szakértő